63 BÄGARE

BÄGARE, glas, graverad dekor av Karl XII's monogram, Henrikstorps glasbruk, tidigt 1700-tal.
- Skick:Repor i botten, ålders och bruksslitage.
- Storlek:H 10, D 9 cm
- Proveniens:Ur Börje Vedelövs samlingar, Oskarshamn.
| Utrop | 12 000 - 15 000 SEK |
| Slagavgift (inkl. moms) | 50 SEK |